De aardeproef…
Gelukkig blijft de aardeproef ons in deze tijd nog bespaard. Het ontbreekt ons immers in deze fase van onze menselijke ontwikkeling aan de geestelijke kracht die nodig is om deze beproeving te doorstaan. Het houdt namelijk de confrontatie in met de wereld van demonen en is een onvoorstelbare zware beproeving: je staat helemaal alleen tegenover een overmacht aan demonische krachten. Het is, volgens de Italiaans dichter Dante, de wereld van de demonen te vinden in het hart van de aarde. Het is daarheen dat Jezus na zijn dood aan het kruis afdaalde en waar hij deze aller zwaarste beproeving, in de vorm van een confrontatie met de demonen aanging.
Onze geloofsbelijdenis heeft deze beproeving aangeduid met de woorden: “…nedergedaald ter helle…” Vandaar dat de aardeproef ook wel een ‘hellevaart’ wordt genoemd. Daar, in het hart van de aarde heeft Jezus Christus de confrontatie met de demonen weerstaan en heeft hij overwonnen. Maar, zoals gezegd, wij hoeven deze beproeving in onze tijd nog niet te doorstaan. Ooit later zullen wij voor deze opgave worden gesteld, omdat we immers Jezus Christus op zijn weg naar de opstanding in alles achterna groeien. Ook de hellevaart.
Maar bij Jezus Christus zien we, hoe de confrontatie met het meest intense, demonische duister de voorbode was van de opstanding. Immers: nooit is de nacht zo donker als in het laatste uur, voordat het licht wordt geboren. Dus als we ooit zover zijn dat ook wij deze beproeving moeten doorstaan, is de opstanding van de eigenlijke mens die wij zijn en die wij zullen worden.
Vragen die om een antwoord vragen…
De vragen, waarvoor ieder wordt gesteld die nadenkt over de beproevingen die het leven ons voorlegt, zijn deze:
1 Kun je, terugkijkend naar de beproevingen die het leven jou oplegde al zien, wat je daarvan had te leren?
2 Kun je, terugkijkend, vĂ³elen, dat je ook toen, toen het zo donker was, in wezen niet alleen was, maar dat Christus naast je ging?
3 Kun je zelfs zeggen: ik heb deze beproeving opgenomen in mijn hart en heb hem omarmd, omdat ik alleen zo tot een wetende kon worden omgevormd?
Gun jezelf bij het beantwoorden van deze vragen alsjeblieft de tijd en forceer niets! Het duurt immers meestal heel wat jaren, voordat de antwoorden op deze vragen in ons hart opwellen. Gun jezelf die tijd, maar neem die vragen wel mee in je meditatie en je gebed. En vraag, als je gaat slapen, aan Christus zelf om hulp bij het zoeken naar jouw antwoord op deze vragen.
Als je er zo mee omgaat, worden je beproevingen uiteindelijk tot een winst die niemand je ooit meer kan afnemen.
Hans Stolp
